32 Mediolan Atrakcje i co Warto Zobaczyć Przewodnik

32 Mediolan Atrakcje i co Warto Zobaczyc

Potrzebujesz przerwy od Mediolanu? Ze względu na strategiczne położenie, możliwe jest dotarcie do różnych miejsc, nadmorskich miast, pięknych jezior, szwajcarskich Alp miasta, masz możliwość wyboru z. Przeczytaj nasz przewodnik po najlepszych wycieczkach z Mediolanu i ciesz się wolnym dniem w przepięknej okolicy.

1. Cinque Terre

Cinque Terre

Co zobaczyć? Co robić?

Część wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miasta Riwiery Włoskiej znajdują się kilka kroków od Mediolanu, a miasta nad morzem to Manarola (najstarsza), Riomaggiore, Vernazza, i Monterosso, podczas gdy Corniglia jest śródlądowa na wzgórzach. Będziesz miał okazję podziwiać panoramiczne scenerie, kolorowe nadmorskie wioski i piękne plaże w tej niesamowitej części Włoch. perspektywa na Zatokę Poetów, jeśli masz więcej czasu, y Powinieneś przejść Niebieską ścieżką, ścieżką morską o długości 12 km, która biegnie przez wszystkie wioski, dając zapierające dech w piersiach widoki. Dla najbardziej romantycznych jest The Way of Love, trasa o długości nieco ponad kilometra, która łączy wioski Riomaggiore i Manarola.

Jak się tam dostać?

pociągiem. Z Milano Centrale jest wiele rozwiązań turystycznych do Monterosso. Łatwiejszym sposobem jest skorzystanie z bezpośredniego pociągu, który w ciągu 2 godzin i 55 minut dotrze do celu

samochodem. Wsiadaj na A7 i A12 i skręć w zjazd w Carrodano / Levanto. Weź SP566 w kierunku Località Albero D’Oro skierowany do SP38 do Monterosso a Mare.

2. Portofino

Portofino

Co zobaczyć? Co robić?

Niedaleko od Mediolanu znajduje się jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech: Portofino. morze, patrząc na panoramę z kawiarni z widokiem na morze, ciesząc się atmosferą „La dolce vita”, można wziąć wycieczka łodzią z lokalną łodzią i docenić widok na wybrzeże i jego wspaniałe wille i krystalicznie czystą wodę. Jeśli masz czas, sugeruje się spacer po Parku Regionalnym Portofino, raju śródziemnomorskiej roślinności.

Jak się tam dostać?

pociągiem. Wsiądź do pociągu z Milano Centrale do S. Margherita Ligure Portofino. Podróż trwa 2 godziny.

samochodem. Jechać autostradą A7 w kierunku Rapall, a z A12 zjechać na Rapallo z A12. Kontynuuj na SS227 do Portofino.

3. Jezioro Como

Jezioro Como

Co zobaczyć? Co zrobić

Trzecie największe jezioro we Włoszech, jezioro Como ma pochodzenie lodowcowe i może poszczycić się wspaniałymi alpejskimi krajobrazami. Z typowym kształtem Y, otoczony jest pięknymi wioskami, takimi jak Bellagio i Varenna, oraz wieloma willami, takimi jak Villa Carlotta, Villa Monastero czy Villa del Balbaniello. Jest tam wiele zajęć, które można zrobić raz: windsurfing, kitesurfing i żeglarstwo. Alternatywnie, możesz po prostu rozkoszować się lokalnym jedzeniem i winem, odkrywając farmy otaczające jezioro.

Jak się tam dostać?

pociągiem. Z Milano Cadorna pociągiem do Como Nord Lago. Podróż trwa 1 godzinę. Podczas gdy z Milano Centrale jechać pociągiem do Como S. Giovanni, który zajmuje pół godziny. Z Como jechać lokalnym autobusem C10 do Meraggio. Alternatywnie, z Milano Centrale należy jechać pociągiem do Varenna Esino w podróż 1 godzinę i 3 minuty.

samochodem. Jest to najwygodniejszy sposób dotarcia do jeziora Como. Weź A8 i A9 / E35 w kierunku SS340 w Como. Wybierz zjazd Lago di Como. Jedź do SS340 w kierunku Mareggio. Jadąc do Varenny, należy jechać drogą SS36 do Lago di Como e dello Spulga, kierując się znakami na Lecco / Monza. Zjedź do Varenna .

4. Jezioro Maggiore

Jezioro Maggiore

Co widzieć? Co robić

Drugie co do wielkości jezioro we Włoszech, Jezioro Maggiore jest uroczym miejscem i nie jest daleko od Mediolanu. Są piękne wioski otaczające jezioro, które można odwiedzić jako Stresa i Laverno lub Locarno. Dzięki wysokogórskiej scenerii najlepszym sposobem na podziwianie cudów tego miejsca jest skorzystanie z panoramicznego rejsu statkiem. Będziesz podziwiać trzy malownicze Wyspy Borromee: elegancką Isola Bella, egzotyczną Isola Madre i ponadczasową Isola dei Pescatori. Ich ogrody i wille zostały zrealizowane przez najlepszych architektów i ogrodników w XVI i XVII wieku. Ponadto wspaniały widok oferuje również góra Mottarone, zwana „Górą Dwóch Jezior”, ze względu na jej położenie między jeziorem Maggiore a pobliskim jeziorem Orta. Na szczyt góry jest kolejka linowa.

Jak się tam dostać

pociągiem. Z Milano Centrale lub Milano Porta Garibaldi jechać pociągami do Stresa. Podróż trwa 1 godzinę i 30 minut. Alternatywnie pociągi do Domodossola o podobnej długości. W Domodossola znajduje się jezioro Maggiore Express łączące Domodossola z Locarno. Oferuje panoramiczną wycieczkę po górach lub łodzią.

samochodem. Wybierz A8 do Laghi-Sesto Calende-Varese. Jechać A26 do Gravellona Toce i zjechać na Carpugnino. Postępuj zgodnie ze wskazówkami do Stresa.

autobusem. Ze stacji Lampugnano kursują dwa codzienne autobusy do Stresa. Podróż trwa 1 godzinę 13 minut.

5. Jezioro Garda

Jezioro Garda

Co zobaczyć? Co robić

Największe jezioro we Włoszech, jezioro Garda oferuje niesamowity widok na Dolomity w tle. Ma wiele wysp do odwiedzenia podczas relaksującego rejsu. Z pewnością docenią Państwo wspaniałe wioski Sirmione i Desenzano del Garda nad jeziorem, przy czym ten ostatni z niesamowitym średniowiecznym zamkiem nad jeziorem. W tej chwili możesz doświadczyć szeregu działań, takich jak Wind Surf, żeglarstwo czy Canyoning. Dla prawdziwych poszukiwaczy przygód istnieje panorama Baldo (2218 m) do uprawiania turystyki pieszej lub paralotniarstwa z tą panoramą.

Jak się tam dostać?

pociągiem. Z Milano Centrale pociągiem do Desenzano del Garda (51 minut). Alternatywnie, pociągiem do Peschiera del Garda (58 minut).

samochodem. Weź A35 do Brescii. Wyjdź Brescia / SP BS11 / Tangenziale sud. Kontynuuj w SP11 Tangenziale Sud / SS45bis. Kontynuuj na SS45bis zgodnie ze wskazówkami do Lungolago Giuseppe Zanardelli w Toscolano Maderno.

6. Maranello

Maranello

Co zobaczyć? Co robić?

Jeśli jesteś pasjonat szybkich samochodów, a zwłaszcza Red Horse, wizyta w Maranello jest koniecznością. Idź i poznaj „Motor Valley”, spójrz na tor testowy t on nowe szybkie samochody. Odwiedź Fabrykę Ferrari i Muzeum Maranello, aby odkryć jego historię i podziwiać stare samochody w całej okazałości.

Jak się tam dostać?

pociągiem. Wsiądź do pociągu z Milano Centrale do Modeny (1 godzina i 41 minut). Gdy tam dotrzesz, autobusem do Maranello z Modeny na przystanku Risorgimento.

samochodem. Weź A1 w kierunku SP467 / SP467R. Zjedź do Maranello.

7. Alpy Szwajcarskie

Alpy Szwajcarskie

Co zobaczyć? Co robić?

Może jeden z najlepszych miejsc, jeśli masz wolny dzień na spędzenie poza Mediolanem. Dziwne, ale prawdziwe, kilka kroków i zapierająca dech w piersiach podróż z panoramicznym widokiem można dotrzeć do St. Moritz. Słynny czerwony pociąg Bernina Express, który jest częścią światowego dziedzictwa UNESCO, zapewni Ci jedno z najlepszych doświadczeń w Twoim życiu. Ostateczny cel kończy się w St. Moritz wśród szwajcarskich Alp, jednego z najbardziej znanych kurortów.

Jak się tam dostać?

pociągiem. Z Milano Centrale pociągiem do Tirano (2 godziny i 32 minuty). Bernina Express odjeżdża ze stacji kolejowej Tirano.

samochodem. Jedź główną drogą 36 do Lecco / Monza. Postępuj zgodnie ze wskazówkami do SS dello Stelvio / SS38 w Cosio Valtellino. Kontynuuj na SS38 zgodnie ze wskazówkami do Trivigno at Tirano.

8. Interlaken

Interlaken

Co zobaczyć? Co robić?

Alternatywa dla Bernina Express, Zielony Pociąg Alp przecina niesamowitą Przełęcz Simplon, jedną z najpiękniejszych przepraw w Szwajcarii, do Spietz, panoramiczna podróż przed dotarciem do celu, a po przyjeździe na pewno spodoba Ci się cr nad jeziorem Thun aż do Interlaken. Skorzystaj z okazji, aby skosztować pysznej czekolady podczas oglądania panoramy.

Jak się tam dostać?

pociągiem. Z Milano Centrale pociągiem do Domodossola (1 godzina i 30 minut). Z Domodossola rozpocznie się twoja podróż zielonym pociągiem Alp

samochodem. Weź A8, a następnie E62 zgodnie ze wskazaniami do SS33 . Kontynuuj na SS33 i skręć w zjazd do Domodossola.

9. Courmayeur

Courmayeur

Co zobaczyć? Co robić?

Jeśli jesteś miłośnikiem gór, zdziwisz się, że Mont Blanc, najwyższy szczyt Europy, jest łatwo dostępny z Mediolanu. Dobrym pomysłem na wycieczkę może być wyjazd do Courmayeur, popularnego miasteczka alpejskiego. Stamtąd wybierz się kolejką linową Monte Bianco Skyway i odkryj wspaniały widok na Alpy Włoskie, Szwajcarskie i Francuskie. Po drodze zatrzymaj się na Pawilonie Mont-Frety i odwiedź Ogród Botaniczny Saussurea. Najwyższy ogród w Europie zawiera ogromną różnorodność roślin alpejskich. Po dotarciu do szczytu Helbronner, z wysokości 3466 metrów, zaniemówisz. Ciesz się 360-stopniowym widokiem na Alpy.

Jak się tam dostać?

autobusem. Z Milano Lampugnano jechać autobusem do Courmayeur. Podróż trwa 3 godziny.

samochodem. Weź A4 / 364 i wyjdź na Santhia do E25 / ] A5 dotyczy T1 / Monte Bianco . Weź E25 i podążaj za wskazówkami do A5 / Ivrea / Aosta / T1 / Monte Bianco. Zjedź do Courmayeur.

10. Dolomity

Dolomity

Co zobaczyć? Co robić?

Jeśli chcesz spędzić dzień na łonie natury, warto jeździć kolejką Ritten z miasta Bolzano. Historyczny pociąg został zaprojektowany na wzór szwajcarskich kolejek górskich podczas Belle Epoque i jest to jedyny tego rodzaju pociąg. Oferuje przyjemną, ponadczasową podróż z uroczym widokiem na Dolomity i za bardzo niską cenę!

Jak się tam dostać

pociągiem. Nie ma bezpośredniego pociągu do celu i konieczna jest zmiana. Z Milano Centrale pociągiem do Verona Porta Nuova. Tam pociągiem z Verona Porta Nuova do Bolzano. Zajmie to 3 godziny i 40 minut. Alternatywnie, pociągiem do Bolonii i tam pociągiem do Bolzano. W przeciwnym razie istnieje możliwość skorzystania z pociągu do Verona Porta Nuova, a tam pojechać autobusem do Bolzano. To rozwiązanie zajmuje 2 godziny i 50 minut

samochodem. Łatwiejsze rozwiązanie dotarcia do Bolzano. Weź A51 i skręć w zjazd E64 do Torino / Venezia. Weź A4 i kieruj się wskazówkami na Via Statale 12 a Bolzano . Z A22 jedź autobusem zjazdem Bolzano Sud

autobusem. Z Milano Lampugnano autobusem do Bolzano na 4 godziny podróży.

11. Franciacorta

Franciacorta

Co zobaczyć? Co robić?

Obszar Franciacorta słynie z produkcji wina, zasadniczo win musujących. Weź udział w degustacji wina Franciacorta, łącząc się z miejscowym dobrym jedzeniem, czego nigdy nie żałujesz. Wycieczki z przewodnikiem i degustacje odbywają się z certyfikowanymi sommelierami. Poza pięknymi wzgórzami i relaksującym środowiskiem naturalnym tego obszaru skorzystaj z okazji odwiedzenia miasta Brescia i jezioro Iseo, wit h wspaniała panorama i rezerwaty przyrody, takie jak Torbiere del Sebino, Piramidi di Zone i Valle del Freddo.

Jako miejsce zakupów, Franciacorta Outlet Village jest również doskonałym miejscem do odwiedzenia. Jest on bezpośrednio połączony z Mediolanem autobusem i łatwo dostępny pociągiem lub samochodem. Obejmuje 160 sklepów marek włoskich i międzynarodowych.

Jak się tam dostać?

pociągiem. Wsiądź do pociągu z Milano Centrale do Brescii (36 minut).

samochodem. Weź SP14, a następnie A35. Wyjdź do Brescia / SP BS11 / Tangenziale sud.

autobusem. Jedź autobusem z Milano Centrale do Brescii (34 minuty).

12. Bergamo

Bergamo

Co zobaczyć? Co robić?

To starożytne miasto o średniowiecznej architekturze znajduje się bardzo blisko Mediolanu i składa się ze starego muru część, o nazwie „Città Alta”, w obrębie wzgórz parku narodowego i „città bassa”, nowoczesna ekspansja Górne miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest uroczym miejscem Jeśli masz więcej czasu, idź odwiedzić kilka pobliskich miejsc, takich jak San Pellegrino i jego słynne QC Terme lub Crespi D’Adda.

Jak się tam dostać?

pociągiem. Istnieją pociągi odjeżdżające z Milano Centrale do Bergamo co godzinę w odległości mniejszej niż 1 godzina.

samochodem. Weź A4 / E64 zgodnie ze wskazówkami do Raccordo Autostrada do Bergamo. Zjedź do Bergamo.

13. Genova

Genova

Co zobaczyć? Co robić?

Na dzień spędzony z Mediolanu należy zatrzymać się w mieście Christopher Columbus w Genui. fascynujące miejsce do zwiedzania, poprzez średniowieczne uliczki wśród starożytnych budowli, a już w mieście, oprócz centro storico, będziesz podziwiać Palazzi dei Rolli, grupę starożytnych palazzi, które są częściowo UNE Witryna SCO. Ponadto, jeśli lubisz morski świat, nie możesz przegapić jego wspaniałego akwarium.

Jak się tam dostać?

pociągiem. Istnieje wiele pociągów regionalnych odjeżdżających z Milano Centrale do Genova Piazza Principe na 1 godzinę i 35 minut / 2 godziny.

samochodem. Wybierz A7 w kierunku Via Bobbio / SS45 w Genui. Wybierz zjazd Genova Est.

autobusem. Istnieją firmy autobusowe oferujące połączenia autobusowe z Mediolanu do Genui na podróż trwającą 2 godziny i 10 minut.

14. Werona

Werona

Co zobaczyć? Co robić?

Rozmieszczone w regionie Veneto, jego rozgłos jest szczególnie związany z ustawionym w tym mieście Romeo i Julią Szekspira. „miasto zasługuje na wizytę ze względu na wszystkie historyczne miejsca, które pozwoliły Weronie uzyskać status światowego dziedzictwa UNESCO mieć możliwość zobaczenia balkonu, skąd Juliet zadzwoniła do swojego kochanka, idąc ścieżką po tych starożytnych ulicach. Miejsca, które trzeba zobaczyć, to wspaniała Arena di Verona, Piazza delle Erbe i Teatr Rzymski. Co więcej, możesz zatrzymać się, aby odwiedzić muzeum miejskie Castelvecchio, niegdyś zamek w Weronie, z widokiem na rzekę Adige.

Jak się tam dostać?

pociągiem. Pociągi odjeżdżają z Mediolanu do Werony co godzinę i zabierają 1 godzinę i 13 minut. To najszybszy sposób, aby pojechać do Werony

samochodem Jedź autostradą A4 i zjazd do Verona Sud

autobusem Z Mediolanu Lampugnano kursują autobusy do Werony Porta Nuova. Podróż trwa 2 godziny i 20 minut.

15. Wenecja

Wenecja

Co zobaczyć? Co robić?

Jedno z najbardziej romantycznych miast w okolicy, jest obowiązkowym przystankiem we Włoszech. Jego laguny, brukowane uliczki i fantastyczna architektura przemieniają to miasto w miejsce bez równoległości. Jest tu mnóstwo interesujących miejsc do odwiedzenia, takich jak Most Rialto, Plac św. Marka i Ponte dei Sospiri. Wybierz się na przejażdżkę łodzią typową gondolą przez laguny w całym mieście, z charakterystycznymi gondolierami. Jeśli odwiedzasz miasto w okresie karnawału, będziesz miał szczęście. Przeżyjesz jeden z najsłynniejszych karnawałów na świecie. Jeśli masz czas, warto wybrać się do Murano, miasta słynącego z tradycji dmuchania szkła, którego produkty na pewno Cię zachwycą.

Jak się tam dostać?

pociągiem. Z Milano Centrale pociągiem do Venezia Santa Lucia (2 godziny i 30 minut). Jest to łatwiejszy sposób, aby pojechać do Wenecji

samochodem. Weź A4, a następnie wyjście do Venezia / Ravenna / Mestre / Marghera da Tangenziale di Mestre / A57.

autobusem. Są autobusy z Milano Lampugnano do Venezia Tronchetto, ale podróż jest dłuższa (3 godziny i 55 minut).

16. Florencja

Florencja

Co zobaczyć? Co robić

Znane miasto sztuki we Włoszech, uważane za miejsce narodzin renesansu, zwane także „Atenami średniowiecza”. Jeśli szukasz wizyty kulturalnej i artystycznej, to miejsce jest idealnym wyborem i trafi do Ciebie bezpośrednio. Jest pełen zabytków i muzeum do odwiedzenia, ale także niesamowitych ogrodów. Florence odgrywa również ważną rolę w branży modowej, będąc jedną z 15 stolic mody na świecie. Na pyszny lunch zjedź słynny schiacciata fiorentina oraz typowe sery i wędliny.

Jak się tam dostać?

pociągiem. To łatwiejszy sposób na zwiedzanie Florencji. Z Milano Centrale pociągiem do Firenze S. M. Novella. Co godzinę kursują pociągi na 1 godzinę i 40 minut.

samochodem. Weź A1 i podążaj w kierunku Firenze / Bolonia / Casalecchio. Zjedź A1 var – Variante di Valico i jedź A1 / E35. Następnie zjazd na Firenze Sud.

17. Turyn

Turyn

Co zobaczyć? Co robić

Kiedyś pierwsza stolica Włoch, Turyn zasługuje na wielkie zainteresowanie na jednodniową wycieczkę z Mediolanu. To eleganckie miasto, niedawno odnowione na potrzeby igrzysk olimpijskich, ma wiele klejnotów do pokazania. Palazzo Reale, Palazzo Madama, La Venaria i Mole Antonelliana to tylko niektóre przykłady jego wspaniałości. Turyn oferuje także ogromną liczbę zabytkowych kawiarni ze starożytną atmosferą i najważniejszym na świecie egipskim muzeum poza Egiptem. Ponadto jest włoską stolicą czekolady i słynie z dobrego jedzenia. Tak wiele powodów, aby tam pojechać i cieszyć się nimi

Jak się tam dostać?

pociągiem. Z Milano Centrale pociągiem do Torino Porta Susa (1 godzina i 40 minut).

samochodem. Weź A4 w kierunku Corso Giulio Cesare w Turynie.

autobusem. Z Milano Lampugnano autobusem do Torino (1 godzina i 50 minut).

18. Pavia

Pavia

Co zobaczyć? Co robić?

To małe miasto jest prawie nieznane turystom, jednak znajduje się na obrzeżach Mediolanu i może być cudowną niespodzianką dla oczu: wspaniała architektura i wiele starożytnych zabytków, kościołów i wież zaludnia ulice, przecinając „Via Francigena”, pozwala na spacer szlakiem pielgrzyma. jest także domem jednego z najstarszych uniwersytetów w Europie (założonego w 1361 r.). Certosa z Pawii zasługuje na honorowe miejsce podczas wizyty

Jak się tam dostać

pociągiem. Z Milano Rogoredo pociągiem do Pawii (20 minut).

samochodem. Jedź autostradą A7 w kierunku Genova aż do zjazdu Bereguardo-Pavia Nord. Jedź dalej A53 w kierunku Pawii i zjazd na zjazd Pavia-Via Riviera.

autobusem. Z Milano Vittadini autobusem do Pavia Cairoli / Emanuele Filiberto (55 minut).

19. Bologna

Bologna

Co zobaczyć? do zrobienia?

Dzięki charakterystycznym portykom, kolorom i architekturze Bolonia jest uroczym celem podróży, tętniącym życiem miastem dzięki uniwersytetowi, dzięki czemu ma bardzo ekscytujące życie nocne. jako Piazza Maggiore lub Bazylika San Petronio odkryjesz jego historię, a spacerując po ulicach będziesz złapany przez zapach lokalnego jedzenia. Nie możesz spróbować swoich pysznych talerzy, wśród najlepszych we Włoszech.

Jak się tam dostać?

pociągiem. Codzienne pociągi kursują z Milano Centrale do Bolonii co godzinę (1 godzina).

samochodem. Jedź autostradą A1 i skręć w zjazd w Bolonię / Casalecchio. Wybierz A14, a następnie zjazd do Bolonii.

autobusem. Jedź autobusem z Milano Lampugnano do Bolonii (2 godziny i 50 minut).

20. Parma

Parma

Co zobaczyć? Co robić?

Małe miasto w pobliżu Bolonii, Parma ma urokliwy i elegancki styl. Nie spiesz się odwiedzić średniowieczną katedrę i baptysterium, a także Teatro Farnese. miejsca to pastelowe kolory charakteryzujące domy, różne od siebie, nadające ulicom odmienny wygląd. Jednak muzyka i jedzenie: spróbuj słynnego na całym świecie sera Parmigiano, szynki parmeńskiej i domowego makaronu.

Jak się tam dostać?

pociągiem. Istnieją pociągi z Milano Centrale do Parmy co godzinę dziennie. Podróż trwa półtorej godziny

samochodem. Jedź A1, a następnie zjazd do Parmy.

autobusem. Z Milano Lampugnano jechać autobusem do Parmy na podróż 1 godzinę i 45 minut.

21. Modena

Modena

Co zobaczyć? Co robić?

Z portykami i brukowane drogi, Modena to małe miasteczko w sercu Emilia Romagna, katedra w stylu romańskim i Ghirlandina na Piazza Grande, centrum miasta Inne najlepsze miejsca do odwiedzenia to Palazzo Ducale, the Galleria Estense i Muzeum Enzo Ferrari, a ponadto Modena słynie z wyśmienitej kuchni do produkcji octu balsamicznego.

Jak się dostać e?

pociągiem. Z Milano Centrale pociągiem do Modeny (1 godzina i 45 minut / 2 godziny). To najszybszy sposób na dotarcie do celu

samochodem Take the A1 following the indications to Tangenziale Sud Salvatore Quasimodo to Modena. Take the exit 17B from the SS724.

22. Cremona

Cremona

Co zobaczyć? Co robić?

Cremona, miejsce obowiązkowe dla miłośników muzyki, ma silną i żywą tradycję tworzenia skrzypiec, realizując ponad 200 warsztatów i lokalnych lutników. Można podziwiać ich sztukę przechodząc przez ich sklepy. Do głównych atrakcji miasta należy Katedra na Piazza del Comune i Torrazzo, symbol miasta.

Jak się tam dostać?

pociągiem. Pociągi ze stacji Milano Rogoredo i Milano Lambrate kursują do Cremony (1 godzina).

samochodem. Jedź autostradą A1 i wybierz zjazd A21 / E70 w kierunku Brescii. Zjedź do Castelvetro. Następnie zabierz SP588R w kierunku Cremona.

23. Mantova

Mantova

Co zobaczyć? Co robić?

Mantova, zwane także miastem „włoskiej śpiącej królewny”, to etruskie miasto nad jeziorem położone w środku doliny Padu. Idź tam i odwiedź Palazzo Ducale, dawną rezydencję księcia Mantui. To miasto ma wiele zabytków, takich jak Palazzo Te, Rotonda San Lorenzo czy Castel San Giorgio. Będąc najczęściej niedocenianym miejscem na wakacje, można spędzić tam relaksujący dzień bez tłumów w innych dużych miastach. Miej to na oku!

Jak się tam dostać?

pociągiem. Z obu stacji Milano Lambrate i Milano Rogoredo można dojechać pociągiem do Mantova. Podróż trwa 1 godzinę i 50 minut.

samochodem. Jedź autostradą A1 i A2 w kierunku Brescii. Jedź autostradą A21 / E70 i zjedź zjazdem do Mantova.

24. Monza

Monza

Co zobaczyć? Co robić?

U progu Mediolanu jest Monza. W przeszłości była to letnia rezydencja wielu ważnych postaci, od Napoleona po Savoys. Oferuje zabytkową architekturę, taką jak katedra i most Leoni. Warto odwiedzić jego ogromny park, podziwiając również wille w nim i wspaniałą Villa Reale.

Jak się tam dostać?

pociągiem. Weź Trenord z Milano Porta Garibaldi lub Milano Lambrate na Monza. To zajmuje tylko 20 minut. Łatwiejsze i najszybsze rozwiązanie.

samochodem. Weź A4, a następnie Strada Statale 36 jeziora Como i Spluga / SS36. Zjedź na Monza.

25. Brescia

Brescia

Co zobaczyć? Co robić?

Starożytne miasto Brescia jest idealne na komfortową wycieczkę z Mediolanu dzięki jego bliskości. Miasto oferuje wiele historycznych miejsc do odwiedzenia. Wśród głównych atrakcji znajduje się średniowieczny zamek, kilka rzymskich budowli, a wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zespół klasztorny San Salvatore-Santa Giulia przekształcił się w muzeum. Ponadto możesz podziwiać pierwszy wieżowiec we Włoszech, Torrione.

Jak się tam dostać?

pociągiem. Łatwiejszy sposób, ponieważ codziennie kursują pociągi z Milano Centrale do Brescii. Czas trwania wynosi około 36/46 minut.

samochodem. Jedź autostradą A35 w kierunku Brescii. Zjedź do Brescia Centro z Tangenziale Ovest.

26. Lecco

Lecco

Co zobaczyć? Co robić?

Położone w południowej części jeziora Como, Lecco jest przyjemnym odkryciem. Oferowany scenariusz jest niesamowity, z jeziorem i otaczającymi górami. Odwiedź średniowieczne centrum historyczne i różne zabytki, kościoły i stare wille z XVIII i XIX wieku. Wsiądź do tramwaju linowego na Piana d ‘Erna i podziwiaj widok.

Jak się tam dostać?

pociągiem. Co godzinę kursują pociągi z Milano Centrale do Lecco. Podróż trwa 39 minut. Jest to wygodniejszy sposób na podróż do Lecco.

samochodem. Jedź autostradą 36 w kierunku jeziora Como i Spulga. Zjedź na drogę XI lutego do Lecco.

27. Rzym

Rzym

Co zobaczyć? Co robić?

Rzym, Wieczne Miasto, stolica Włoch, nie potrzebuje wyjaśnienia wizyty. Przygotuj się na odkrywanie tego niesamowitego miasta w prawdziwej podróży powrotnej do czasów starożytnego Rzymu. Koloseum, Schody Hiszpańskie, Fontanna di Trevi, Panteon i inne. Innymi słowy, nie spiesz się, aby odwiedzić średnią liczbę zabytków i miejsc w Rzymie przed powrotem do Mediolanu.

Jak się tam dostać?

pociągiem. Wsiądź do pociągu z Milano Centrale do Roma Termini. Jest to wygodniejszy sposób na dotarcie do włoskiej stolicy na jednodniową wycieczkę.

28. Padwa

Padwa

Co zobaczyć? Co robić?

Miasto Padwa słynie ze starożytnego uniwersytetu, którego początki sięgają 1222 r. Miasto Szekspira „Tamigi złośliwych”, miasto ma wiele miejsc do odwiedzenia. Głównymi atrakcjami są Kaplica Scrivegni, Bazylika św. Antoniego, Palazzo della Ragione i Prato della Valle, między innymi. Nie przegap ogrodu botanicznego założonego w 1545 roku.

Jak się tam dostać?

pociągiem. Z Milano Centrale jechać pociągiem do Padwy na podróż 1 godzinę i 57 minut. To najlepszy sposób.

samochodem. Weź A4, a następnie zjazd do Padova Est.

29. Varese

Varese

Co zobaczyć? Co robić?

Varese nazywany jest także „ogrodem miejskim” ze względu na różne ogrody i parki w całym mieście. Miasto położone jest na siedmiu wzgórzach, wzbogaconych o porozrzucane wille. Leży u podnóża góry Sacro Monte, gdzie można zwiedzić średniowieczne sanktuarium Santa Maria del Monte. Ponadto Varese wychodzi na jezioro Varese. Idealne miejsce na rozkosz natury.

Jak się tam dostać?

pociągiem. Ze stacji Cadorna i Porta Garibaldi jedź pociągiem do Varese. Podróż trwa 53 minuty.

samochodem. Weź A8 w kierunku SS707 w Buguggiate. Zjedź na Varese.

30. Vigevano 

Vigevano

Co zobaczyć? Co robić?

Vigevano, miasto Reinassence, wymaga jedynie 30 minut od pociągu z Mediolanu. Nawet jeśli jest prawie nieznany, zachwyci Cię jego architektura, zamek, zamek Castello Sforzesco i wieża Bramante. Jeśli interesują Cię buty, powinieneś wiedzieć, że Vigevano to ważna produkcja obuwia, w tym muzeum obuwia. Na przerwę obiadową nie będziesz miał wątpliwości. Risotto jest tutaj najlepsze!

Jak się tam dostać?

pociągiem. Z Milano Porta Genova pociągiem do Vigevano. To najlepsze rozwiązanie (32 minuty).

samochodem. Wybierz A7 w kierunku Tangenziali / Aeroporto / Q.re Cantalupa. Jechać autostradą A50 w kierunku SS494 w kierunku Vigevano.

31. Grazzano Visconti

Grazzano Visconti

Co zobaczyć? Co robić?

W prowincji Piacenza znajduje się ta szczególna średniowieczna wioska Grazzano Visconti. Jeśli wszystko, co chcesz zrobić, to wziąć dzień wolny z rodziną i przeżyć podróż w przeszłość, jest to miejsce, którego potrzebujesz. Stworzone w stylu neogotyckim renesansu, miejsce to zachwyci średniowiecznymi domami, historycznymi paradami, łucznictwem i typowym otoczeniem.

Jak się tam dostać?

pociągiem. Wsiądź do pociągu do Piacenzy, a tam pojechać autobusem do Grazzano Visconti.

samochodem. Jedź A1 w kierunku Piacenza. Weź SP654 i SP654R dla Grazzano Visconti.

32. Gardaland

Gardaland

Co zobaczyć? Co robić?

Szukasz dnia zabawy w pobliżu Mediolanu? Gardaland to idealne rozwiązanie! Gardaland, numer jeden z parków rozrywki we Włoszech, znajduje się kilka kroków od jeziora Garda, jak sugeruje jego nazwa. Liczy wiele atrakcji, w tym ponad 30 przejażdżek, a także gry wodne, różnego rodzaju zajęcia i akwarium. Zabawa jest gwarantowana i na pewno będziesz chciał tam wrócić!

Jak się tam dostać?

pociągiem. Wsiądź do pociągu z Milano Centrale do Peschiera del Garda (1 godzina). Park jest łatwo dostępny z Peschiera del Garda bezpłatnym autobusem.

samochodem. Weź A4 w kierunku Venezia. Zjeżdża do Peschiera del Garda i postępuj zgodnie ze wskazówkami do Gardaland.

autobusem. Autobusem z Milano Lampugnano do Gardaland. Podróż trwa 2 godziny i 15 minut.