Najlepsze Sposoby Machu Picchu Wycieczka: Jak Podróże Przewodnik

machu picchu wycieczka

Udaj się do jednego z najbardziej fascynujących cudów świata, uważanego za marzenie archeologa. Machu Picchu sięga 15 wieku zbudowanego ręcznie przez cywilizację Inków Peru – fascynująca, prawda?

Jest wiele sposobów na podróż do Machu Picchu, więc niezależnie od tego, czy chcesz iść samodzielnie czy W trakcie tej wycieczki ten kompleksowy przewodnik dostarczy Ci wszystkich informacji, które musisz znać przed podróżą do Machu Picchu.

Jak dostać się do Machu Picchu?

Dojazd pociągiem i autobusem

 Stacja kolejowa do Machu Picchu

1) Pociągiem do Aguas Calientes, najbliższego miasta u podstawy Machu Picchu.

 • Złap pociąg w Cusco. To czterogodzinna jazda pociągiem. Istnieją trzy opcje kolejowe obsługiwane przez PeruRail, z których można wybierać:
 1. The Vistadome . Nie tak droga opcja, która oferuje okna w kopulastym dachu. Pasażerowie siedzą na skórzanych siedzeniach, ale rano otrzymują śniadanie i popołudniową herbatę
 2. The Expedition . Najtańszy pociąg z Cusco. Ma duże okna, które dają szansę na podziwianie pięknej scenerii w drodze do celu. Podczas wycieczki oferowane są przekąski i napoje.
 3. The Hiram Bingham . Luksusowy pociąg z czterema samochodami osobowymi, który może pomieścić 84 osoby, dwa samochody jadalne i samochód obserwacyjny z salonem. Bilet obejmuje brunch w drodze, transport autobusowy i wejście na Machu Picchu, wycieczkę z przewodnikiem i kolację w drodze powrotnej. Przygotuj się na plusk.
 • Złap pociąg z Ollantaytambo. Z Ollantaytambo można dotrzeć do Aguas Calientes w około 3 godziny. Ponadto do Vistadome i Expedition można dojechać bardziej ekonomicznym pociągiem z Ollantaytambo. Ma wygodne siedzenia i oferuje przekąski za dodatkową opłatą. Zalecamy wybranie lewej strony pociągu, aby uzyskać lepszy widok na rzekę i okolicę.

2) Autobusem z Aguas Calientes do Machu Picchu.

Po przybyciu do Aguas Calientes, złap 20-30 minut jazdy autobusem, który zabierze Cię do Machu Pichu.

Dojazd pieszo

 Szlak trekkingowy Machu Picchu

1) Kieruj się szlakiem Inków podczas 4-dniowej wędrówki i doświadczania kempingu.

Ta 28-kilometrowa trasa prowadzi przez Sacred Valley. Podczas wędrówki będziesz wędrować przez dżunglę, mijając tradycyjne wioski i podziwiać spektakularne widoki z wysokości około 10 000 stóp. Aby zrobić tę wycieczkę, bardzo ważne jest dobre samopoczucie, które może wytrzymać do 6 lub więcej godzin wędrówek każdego dnia.

2) Połącz przejażdżkę pociągiem z 2-dniową wycieczką na Szlak Inków. Pojedziesz pociągiem z Cusco lub Ollantaytambo do ruin Inków w Chachabamba. 6-godzinna wędrówka obejmuje 4-godzinne wejście w pobliżu Wiñay Wayna. Autobus zabierze Cię do Aguas Calientes, gdzie zatrzymasz się na noc w hotelu. Spędzasz następny dzień na zwiedzaniu Machu Picchu, a następnie łapiesz pociąg Backpacker do Cusco.

 Pociąg do Machu Picchu

3) Podejdź do Machu Picchu z Aguas Calientes.

4) Rozważ Salkantay Trek, jeśli jesteś doświadczonym turystą.

Przeczytaj więcej na ten temat poniżej

5) Weź autobus z Ollantaytambo do Santa Maria.

Spędź tam noc i idź do Machu Picchu przez Hydroelectrica.

Ile kosztują wycieczki Machu Picchu?

W 2019 r. Oficjalne opłaty za wejście do Machu Picchu będą następujące:

 • Machu Picchu (tylko) 6 am 12pm: 45 $
 • Machu Picchu (tylko) 12-5.30: 45 $
 • Machu Picchu + Huayna Picchu hike 7-8am: 59 $
 • Machu Picchu + Huayna Picchu hike 10-11am: 59 $
 • Machu Picchu + Montana 7-8am: 59 $
 • Machu Picchu + Montana 10-11am: 59

Czy należy zarezerwować miejscowy przewodnik z wyprzedzeniem lub kiedy tam dotrę? Czy jest to obowiązkowe?

Ze względu na duże zapotrzebowanie, aby zobaczyć ten cud, zwiedzanie Machu Picchu jest obecnie ograniczone przez rząd Peru. Do 2019 roku będziesz mógł odwiedzić witrynę tylko z oficjalnym przewodnikiem (dostępnym na miejscu), co będzie problemem dla niezależnych podróżników i turystów.

Co zobaczysz?

 Machu Picchu

Machu Picchu sięga 15 wieku zbudowanego przez cywilizację Inków w Peru. Znajduje się na wzgórzach andyjskich, z widokiem na duże doliny. Ruiny mają dziwną architekturę, która zachwyca i urzeka odwiedzających za każdym razem. Rozciągnięty na 13 km, możesz spędzić godziny wędrując po miejscach, które musisz zobaczyć w Machu Picchu:

 • The Sun Gate (Inti Punku). Uważany za najważniejszą cechę tego miejsca, ponieważ schody prowadzą do Bramy Słońca, uważanej za wejście do miasta.
 • Most Inków. Zbudowany jako tajne wejście dla armii Inków, most jest wyrzeźbiony w klifie na zachodniej trasie z Machu Picchu. Osobliwością jest to, że zamiast być mostem, jest to kamienna ścieżka wyrzeźbiona w skale urwiska.
 • Chata Watchmana. Idealne miejsce na zapierające dech w piersiach widoki na całe miasto.
 • The Funerary Stone. Obok chaty Stróża leży dziwnie rzeźbiona skała znana jako Kamień Pogrzebowy. Badania uważają, że mogła to być ofiarna zmiana.
 • Świątynia Słońca. Jedno z najlepszych miejsc do zwiedzania, które pokazuje najlepsze dzieła kamienia Machu Picchu. Świątynia uważana jest za obserwatorium astronomiczne.
 • Grobowiec Królewski – Pałac Księżniczki. Położony obok Świątyni Słońca opisał zewnętrzną ścianę budynku jako najlepszą ścianę we wszystkich Amerykach. Podstawa budynku ma strukturę jaskini, którą można nazwać grobowcem.
 • Fontanny. Karmione naturalną wodą przez kamienne kanały, uważane za używane do oczyszczania i rytuałów.
 • Świątynia Trzech Windows. Wychodząc naprzeciw trzech gór, uważa się, że okna reprezentowały trzy mitologiczne jaskinie, z których bracia Ayar przybyli na ziemię.
 • Główna świątynia Jego nazwa wynika z jego dużych rozmiarów. Świątynia ma trzy boki z ciętym kamieniem i ogromnymi blokami fundamentowymi.
 • Dom Najwyższego Kapłana. Uważany za miejsce, w którym żył kapłan, jest jedynym fundamentem na placu, który ma cztery ściany. To jedna z wielkich solidnych konstrukcji w Machu Picchu.
 • House of Ornaments. Pomieszczenie, które ma być używane do przechowywania ozdób i bardziej imponujące, to dwie duże skały przy wejściu do niego, z których każda ma co najmniej 30 rzeźbionych aniołów.
 • Intihuatana. Używany przez Inca do przewidywania przesilenia. Kształt skały filaru naśladuje Huayna Picchu.
 • Central Plaza. Duży obszar, który oddziela budynki mieszkalne od budynków funkcjonalnych. Często znajdziesz tu dziwną lamę.
 • The Sacred Rock. Kamień ten ma kształt góry Putucusi, która dosłownie stoi za nim.
 • Sekcja zaprawy lub sekcja przemysłowa. Chociaż nie jest tak interesujący jak reszta strony, to tam żyliby przeciętni ludzie Inków.
 • Grupa więzienna. Kompleks, o którym mówi się, że przetrzymywano więźniów. Więźniowie Inków byli trzymani powyżej i pod ziemią.
 • Tarasy. Możesz chodzić po wielu zielonych uliczkach i są one najlepszym miejscem do odpoczynku i podziwiania pięknego widoku.

Jakie szlaki / trasy należy zrobić?

 Szlak hikkingowy Machu Picchu

Szlak Inków

Najbardziej popularnym szlakiem na Machu Picchu jest szlak Inków, który podąża za oryginalnymi szlakami, które Inkowie wzięliby z Sacred Valley do Machu Picchu.

Jednakże, Szlak Inków należy zarezerwować z dużym wyprzedzeniem więc twoja wizyta w Machu Picchu musi być dobrze zaplanowana. W peruwiańskich sprawach rządowych przepustki zezwalają tylko na 180-200 osób dziennie. Wędrówka Szlakiem Inków to niesamowite i wyczerpujące doświadczenie. Krajobraz wędrówki zapiera dech w piersiach – i to nie tylko ze względu na wysokość.

Najbardziej ruchliwy okres trekkingu odbywa się w porze suchej od maja do września, więc upewnij się, że zarezerwujesz wcześnie.

Lares Trek

Lares Trek to mniej wytężony szlak, który zapewnia niezrównane możliwości interakcji z lokalnymi społecznościami andyjskimi, które niewiele zmieniły się w ciągu ostatnich kilku stuleci. To najlepsze kulturalne doświadczenia trekkingowe w regionie. Gorąco polecamy Lares każdemu, kto chce połączyć wspaniałą scenerię z kulturą.

Zaczyna się w pobliżu miasta Lares, 40 mil na północ od Cusco i 35 mil na południowy wschód od Machu Pichu. Sam szlak leży w dolinie Lares, na wschód od pasma górskiego Urumbamba. Wędrówkę można wykonać w ciągu 2-3 dni. Jeśli chodzi o trasę, wędrówka Lares kończy się w Ollantaytambo. Stąd można złapać pociąg do Aguas Calientes, aby odwiedzić Machu Picchu lub wrócić do Cusco. Ta wędrówka jest dużo cichsza niż szlak Inków, jeśli szukasz czegoś więcej na uboczu i dużo łatwiejszego do zrobienia. Jak wspomniano powyżej, Lares jest domem dla wielu tradycyjnych społeczności andyjskich, które niewiele się zmieniły na przestrzeni lat, więc jest bardzo prawdopodobne, że zobaczysz wiele z nich noszących kolorowe tradycyjne ubrania.

Inca Jungle Trek

Najbardziej odważna wędrówka to Inca Jungle Trek, który ma wiele różnych aktywności, aby sprawdzić swoją adrenalinę! Zazwyczaj Inca Jungle Trek ma trasę 4-3 dniową, ale można to zrobić w ciągu 3-2 dni.

Podczas tych 4 dni podróżni mają okazję sprawdzić się w kolarstwie górskim zjazdowym, raftingu, a nawet podszewka. Hostele są główną formą zakwaterowania używaną podczas Inca Jungle Trek, ale jak Lares Trek, ostatnia noc przed wizytą w Machu Picchu zostajesz w hotelu w Aguas Calientes.

W pierwszym dniu wędrówka rozpoczyna się 3- godzina jazdy do przełęczy Abra Malaga na wysokości 4316 m, skąd zejdziesz rowerem do 1196 m mniej niż 60 km. Zjazd jest bardzo stromy w pewnych punktach, więc musisz być ostrożny. Po południu jest opcjonalny rafting w Santa Maria (klasa 3 i 4). W drugim dniu nadszedł czas na wędrówkę w dżungli od Santa Maria do Santa Teresa. Trekking trwa około 7 godzin, a będziesz miał okazję podziwiać piękno dżungli w regionie Cusco. Trzeciego dnia ci, którzy nie są zmęczeni przygodą, mogą spróbować najwyższej podszewki w Ameryce Południowej, a dzień kończy się 3-godzinną wędrówką z „Hidroelectrica” do Aguas Calientes. Dzień 4 jest w pełni poświęcony zwiedzaniu Machu Picchu.

Salkantay Trek

Trek przez 3, 4 lub 5 dni przez odległe przełęcze i tropikalny las andyjski. Opcjonalne zajęcia wzdłuż szlaku Salkantay obejmują gorące źródła (pack mosquito repellent), zip-lining, przejażdżkę pociągiem i jazdę konną do najbardziej stromego punktu trekkingu. Ostatniego dnia odwiedzasz Machu Picchu. Niesamowite Salkantay Trek to doświadczenie na całe życie!

Koszt wycieczek Salkantay Trek wynosi około 275 USD za pięciodniową wyprawę turystyczną. Obejmuje to opłaty za wstęp Machu Picchu, wynajem śpiwora, podkładki do spania, namiotu, większość jedzenia i transport do / z Cusco.

Choquequirao Trek

The Choquequirao Trek do Machu Picchu to przygoda w całym sensie. Podczas gdy ostatecznym celem tej 8-9 dniowej wędrówki może być Machu Picchu, prawdziwą atrakcją jest wędrówka w samotności i przechodzenie po ruinach Choquequirao. Kompleks Inków w Choquequirao może być kolejnym Machu Picchu rozciągającym się na ponad 18 km.

Choquequirao Trek zaczyna się na obrzeżach Cachora. Dni 1-2 są trudne, kiedy schodzisz do Kanionu Apurimac i jeszcze ostrzejsze wejście na drugą stronę. Trudna kąpiel jest warta całego wysiłku, ponieważ wkrótce ruszają ruiny Choquequirao! Dni 3-5 spędzane są na grzbietach na dużych wysokościach, wycofanych szlakach Inków i trudnych serpentynach w odosobnieniu. Wreszcie, w dniu 6-8, turyści dołączą do lepiej przejechanego Szlaku Salkantay i skończą w drodze do Hydroelectrica. Stamtąd jest tylko przejażdżka pociągiem do Aguas Calientes i autobusem do ruin Machu Picchu.

Choquequirao Trek rzadko kursuje i może kosztować strome 1500 USD za osobę podczas wycieczki z przewodnikiem, ale ci na tyle odważni, aby przejść solo może obsłużyć około 270 dolarów, w tym bilety kolejowe, wejście do parku i wypożyczenie muła. Wędrówka Choquequirao jest czasami trudna i trudna, ale naprawdę warta przeżycia.

Vilcamba trail

Vilcabamba Trail / Trek to jedna z mniej znanych wycieczek do Machu Picchu . Wędrowcy często nie widzą innych turystów, dopóki nie dotrą do Santa Teresa. Trasa prowadzi przez królewskie drogi, którymi posługiwali się Inkowie i minęli pokryte śniegiem góry. Wędrówka jest zazwyczaj zakończona na 5-dniowej trasie, chociaż istnieją odmiany, szczególnie na trasie do trailhead.

Przed wędrówką większość wędrowców spędza dwa dni w aklimatyzacji w Cusco. Jeśli zarezerwowałeś u touroperatora, prawdopodobnie zorganizowałeś hotel i zaplanowałeś wycieczki po mieście. Pamiętaj, że Cusco znajduje się na wysokości 3400 m / 11 150 stóp i możesz zacząć odczuwać skutki wysokości, gdy tylko dotrzesz.

Szlak Chaski lub Cachicata

Jednym z najnowszych szlaków, które trafią na scenę w Peru, jest Szlak Chaski, znany również jako Szlak Cachicata. Jest mniej wymagający niż inne wędrówki, więc idealny szlak dla mniej doświadczonych wędrowców. Autobus z Cusco prowadzi przez Sacred Valley do miasta Socma (w pobliżu Ollantaytambo), gdzie wędrujesz przez wodospady i spotykasz się z lokalną społecznością, aby dowiedzieć się o tradycyjnym andyjskim życiu. Drugi dzień to najdłuższa trasa, która trwa około czterech godzin i kończy się w Cachicata. Trzeciego dnia grupa udaje się do Ollantaytambo, by wziąć pociąg Machu Picchu do Aguas Calientes. Podobnie jak Lares Trek, czwarty dzień spędza się na Machu Picchu.

Spacer z Ollantaytambo

Aby podróżować na Machu Picchu po napiętym budżecie, weź lokalny autobus (z Plaza de Armas) autostopem z Cusco następnie taksówką minivan do Ollantaytambo (4 USD). To powinna być dwugodzinna podróż. W Ollantaytambo można zwiedzić ruiny, a następnie targ, który jest dobrym miejscem na zakup przekąsek na wycieczkę.

Z Ollantaytambo pieszo do Aguas Calientes przy trasie kolejowej. Spacer jest 32 km i dobrze oznakowane. Jest bardzo łatwy w nawigacji! Miejscowi i inni turyści mogą również zobaczyć spacerujący po torach kolejowych. Ten spacer może być trochę ostry, w sumie 7 godzin. Częścią trasy jest niesamowity spacer nad rzeką, gdzie słychać szum rzeki płynącej z malowniczym widokiem. Być świadomym otoczenia; czasami istnieje potrzeba odejścia od hałaśliwych, ale powolnych pociągów nadjeżdżających.

Ten spacer jest jednym z najtańszych sposobów na dotarcie do Machu Picchu i jednym z najlepszych, zwłaszcza dla tych, którzy lubią trekking i piesze wycieczki. Zaleca się przyjmowanie jedzenia i wody, latarki, kiedy zaczyna się ściemniać i noszenie porządnych butów trekkingowych. Stąd wędruj do Machu Picchu (patrz wyżej) lub wsiądź do autobusu (patrz poniżej). Ta trasa może być wędrowana do Aguas Calientes iz powrotem do Ollantaytambo.

Jak zarezerwować wycieczkę Machu Picchu?

 Wycieczki Machu Picchu

Zobaczysz, że istnieje nieskończona liczba firm turystycznych oferuje wycieczki piesze do Machu Picchu. Ważne jest, aby wybrać go mądrze, ponieważ są wielodniowe wędrówki. Nie panikuj, jeśli zobaczysz drogie wycieczki, może to być znak, że zapewniają sprzęt lub przyzwoite, kompetentne przewodniki. Przeprowadzaj badania firm, informuj się i sprawdzaj najnowsze recenzje na forach.

Czy możesz wybrać się do Machu Picchu bez wycieczki?

Oczywiście, że możesz! Ale nie możesz zrobić szlaku turystycznego, aby się tam dostać. Machu Picchu można zobaczyć podczas pospiesznej wycieczki z Cusco lub zatrzymać się w Aguas Calientes i dojść pieszo lub dojechać autobusem do ruin. Korzyści z wyjazdu na Machu Picchu bez wycieczki to znacznie tańsze i idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają dużo czasu lub nie mogą zaaklimatyzować się na wysokości. Możesz także spędzić cały czas na miejscu, ponieważ nie masz pośpiechu, aby kontynuować wędrówkę.

Czy widzisz Machu Picchu w jeden dzień?

 Machu Picchu Lama Można zobaczyć Machu Picchu w jeden dzień! Najszybszym i najłatwiejszym sposobem dotarcia do Machu Picchu jest autobusem z Aguas Calientes. Stamtąd odjeżdżają autobusy, a dotarcie do Machu Picchu zajmuje tylko 20-25 minut. Zajmie ci to około 2-3 godzin, jeśli nie spiesz się w miejscu i robisz zdjęcia. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze i masz energię na cały dzień, możesz również wybrać się na wycieczkę z Aguas Calientes do Machu Picchu, która trwa 45-60 minut.

Kiedy jest najlepszy czas na wizytę w Machu Picchu?

Maj aż do września, peruwiańska zima (pora sucha) to najlepszy czas na wizytę w Machu Picchu, gdzie maj jest najlepszym miesiącem. Od października do kwietnia jest pora deszczowa. Luty jest najbardziej deszczowym miesiącem, a także gdy szlak Inków jest zamknięty, rozważ jedną z innych wycieczek Machu Picchu w tym miesiącu.

Gdzie możesz nocować w pobliżu?

 • Sacred Valley . Spędź noc w połowie drogi między Cusco i Machu Picchu w Świętej Dolinie, aby uzyskać aklimatyzację i próbkę wiejskiej kultury andyjskiej. Hotele powstają w okolicach miast Urubamba i Ollantaytambo. Znajdziesz tu wszystko, od pięciogwiazdkowych luksusowych kurortów po proste domki i pensjonaty.
 • Machu Picchu Town. Zdecydowanie brak charakteru, Machu Picchu Town służy jako baza dla najbliższej kwatery do samego Machu Picchu. Zaleca się nocleg w Machu Picchu
 • Cusco. Klejnot kolonialnego miasta położony na oszałamiającej wysokości ponad 11 000 stóp. Warto zwiedzić przynajmniej dzień i noc, chociaż zapisz to po Machu Picchu, aby pomóc w aklimatyzacji. Cusco ma duży wybór kwater. Warto rezerwować z wyprzedzeniem podczas festiwalu Inti Raymi w sezonie, kiedy całe miasto rezerwuje z wyprzedzeniem.
 • W Machu Picchu Town hotel Inkaterra Machu Picchu Pueblo to najlepszy wybór dla rodzin. To piękne, pięciogwiazdkowe zakwaterowanie wydaje się bardziej odwrotem od dżungli niż hotelem i oferuje dużą przestrzeń ścieżek przyrodniczych, z których wszyscy będą się cieszyć. Niektóre są specjalnie ukierunkowane na dzieci. Jednak jako luksusowy hotel nie ma go w budżecie każdego. Innym dobrym wyborem jest Casa Andina, który jest jednym z niewielu, który oferuje możliwość dodawania pokoi. Szukaj większych domków w Świętej Dolinie, które będą lepiej wyposażone i będą miały więcej rozrywek dla dzieci.

Jakie inne stanowiska archeologiczne mogę zobaczyć w pobliżu?

Zachód słońca Machu Picchu

 • Moray. Machu Picchu siedzi jako zalążek starożytnego imperium, z dziesiątkami innych miejsc rozrzuconych wokół niego. Warto odwiedzić kilka innych ruin wokół, aby w pełni zrozumieć przeszłość Inków. Te ogromne koncentryczne okrągłe tarasy były wykorzystywane do celów rolniczych. Każda warstwa tworzy nieco inny mikroklimat, gdy schodzą głębiej w ziemię
 • Kopalnie soli Maras. Kopalnie soli w Maras mają starożytne korzenie, ale nie są ruinami – są nadal w użyciu! Sól zbierana jest tutaj w taki sam sposób jak przez wieki.
 • Ollantaytambo. Królewska posiadłość cesarza Inków jest teraz półmetkiem między Cusco i Machu Picchu, w Świętej Dolinie.
 • Pisac. Połącz to miejsce w pobliżu Cusco z lokalnym targiem w niedzielę, wtorek lub czwartek każdego tygodnia.
 • Wycieczka „Cztery ruiny”: Ta popularna wycieczka z Cusco obejmuje fortecę Sacsayhuaman, wodociągi Tambo Machay, twierdza wojskowa Puka Pucarka, miejsce religijne Q’inqu, i wreszcie Coricancha w Cusco – imponująca świątynia Inków, która stała się katolicką-katedrą, niegdyś pokryta złotem.

Jakie inne czynności mogę wykonać?

Zrównoważyć zanurzenie w starożytnej historii z przygodami na świeżym powietrzu lub spotkaniami ze społecznościami lokalnymi. Oto kilka ulubionych zajęć uzupełniających wizytę Machu Picchu:

 • Kolarstwo górskie. Drogi gruntowe i teren nadają się do ekscytującej eksploracji wokół Cusco na dwóch kołach roweru górskiego. Popularna trasa prowadzi do ruin Moray i sąsiednich wiosek. Ślady są łagodne; pierwsi goście mile widziani.
 • Poznaj społeczność andyjską. Poznaj smak współczesnej kultury andyjskiej dzięki tradycyjnej demonstracji tkactwa, wizycie w „parku ziemniaków” prowadzonym przez społeczność lub warsztacie ceramiki z lokalnym artystą.
 • Jazda konna. Dotrzyj konno do ruin mieszkań Moray i Maras. Kilka rancza w Sacred Valley może zorganizować to dla każdego poziomu jazdy konnej.
 • Rafting na rzece Urubamba. Poświęć cały dzień, aby przemoczyć się, gdy opuścisz rzekę Urubamba w pobliżu Cusco. W zależności od pory roku i odcinka rzeki poziom waha się od spokojnego do progów klasy III. Zauważ, że jest to niebezpieczne działanie; sprawdź ubezpieczenie podróży obejmuje rafting i sprawdź kody bezpieczeństwa.

Czy są jakieś ciekawe zajęcia dla dzieci?

Muzeum czekolady

Ponieważ prawdopodobnie będziesz spędzać trochę czasu w Cusco, będziesz chciał odwiedzić Choco Museo, gdzie dzieci mogą nauczyć się tworzyć własne cukierki. Podwaja to również jako lekcję na temat korzeni roślin kakaowych i tego, jak zmienia się w ulubioną słodycz na świecie.

Gospodarstwo alpaki

W drodze do Pisac z Cusco, zatrzymaj się w Awanacancha. Dla dorosłych jest sklep z wysokiej jakości artykułami z alpaki. Ale prawdziwym powodem do wyjazdu jest wystawa wyjaśniająca, jak odróżnić cztery wielbłądy z Peru. Dzieci zawsze uwielbiają karmić lamy i alpaki.

Co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem na trasę Machu Pichu? Wysokość, choroba i aklimatyzacja

Powyżej 8000 stóp – powietrze jest „cieńsze”, co oznacza, że ​​jest mniejsze ciśnienie, więc podczas gdy zawartość tlenu pozostaje taka sama, powietrze jest mniej gęste, więc każdy wdychany oddech zawiera mniej tlenu niż jesteś przyzwyczajony.

Aby temu przeciwdziałać, twoje ciało z początku będzie musiało szybciej oddychać i szybciej pompować krew, aby przyjąć taką samą ilość tlenu, jaką jest przyzwyczajona do przyjmowania. Dla wielu osób jest to szok dla ciała, powodujący różne objawy. Takie jak zawroty głowy, zawroty głowy, bóle głowy, nudności, wymioty, biegunka, trudności z oddychaniem lub wyścigi serca.

Pamiętaj, aby zachować spokój, twoje ciało będzie próbowało przyzwyczaić się do niższej ilości tlenu, więc bardzo ważne jest, abyś wziął łatwo przez pierwsze dni. Woda pitna może bardzo pomóc, a także spróbować zaaklimatyzować się na niższej wysokości i powoli wznosić się.

Innym naturalnym lekarstwem, które pomoże ci w tych nagłych przypadkach, jest herbata z koki. Znajdziesz go wszędzie w Cusco. Jednak nie możesz pić więcej niż cztery lub pięć filiżanek, inaczej możesz cierpieć na kołatanie serca.

Co nie powinienem zapomnieć spakować?

 Plecak Machu Picchu

Trekking do Machu Picchu może oznaczać wędrówki we wszystkich czterech porach roku. Możesz doświadczyć deszczu, połysku, a nawet śniegu! Priorytetem numer jeden na liście pakowania Machu Picchu musi być obuwie. Zaleca się noszenie obuwia trekkingowego lub butów, a także dobrego płaszcza przeciwdeszczowego lub mocnego poncho (to drugie często dostarczane przez firmę trekkingową). Twoja firma trekkingowa Machu Picchu najprawdopodobniej zapewni małą torbę do przechowywania ubrań i przyborów toaletowych, w której przewożą tragarze i osły, którzy wędrują z tobą (pozostawiając plecak przechowywany w hostelu Cusco, jest to powszechne).

Twój dzieńowy pakiet Machu Picchu powinien zawierać ponczo lub płaszcz przeciwdeszczowy, balsam do opalania, pieniądze, wodę, kamerę i oczywiście paszport – nie zapomnij o tym!

Mamy nadzieję, że ten wszechstronny przewodnik byłby pomocny w podjęciu decyzji o trasie Machu Picchu ! Jeśli masz jakieś pytanie, prosimy o komentarz w polu poniżej. Baw się dobrze! 🙂